2016'dan bugüne BIO Startup Program

2016 yılında MSD'nin desteğiyle başlattığımız Türkiye'nin ilk ve tek biyoteknoloji odaklı hızlandırıcı programı olan BIO Startup Program'ın bu yıl dördüncüsünü düzenliyoruz. Yürütücülüğünü ReDis Innovation'ın yaptığı program, AIFD (Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği) tarafından destekleniyor. Programın artık geleneksel hale geldiğini görmekten çok mutluyuz. BIO Startup Programı, biyoteknoloji startuplarının bir sonraki aşamaya geçişlerini sağlamak için onlara fırsat sunmayı amaçlayan bir hızlandırıcı program ve üç yılda 98 başvuru arasından seçilerek hızlandırıcı programa 43 biyogirişimci katıldı. Bunlar arasından da 10'u ABD programına devam etti. Her yıl Türkiye'deki biyoteknoloji startuplarının niteliğinin artışını izledik. 2019 programında ise, 5 biyogirişimci bizimle birlikte ABD programına devam etme şansına sahip olacak. biostartup2019.com 'dan başvuruları alıyoruz.

BIO Starup Program, üç temel aşamadan oluşuyor. Birinci aşama, Online Biyogirişimcilik Eğitimi ve Mentorluk. Bu süreçte, başvurusu uygun görülerek programa kabul edilen biyogirişimciler, online eğitim ve mentorluk programına katılacak. İkinci aşama, Biyogirişimcilik Kampı. Online programı tamamlayan biyogirişimciler, İTÜ MAGNET ve AIFD'de gerçekleşecek 3 günlük kampa girecek. Uzman eğitmenler ve sektörün önde gelen profesyonellerinden mentorluk alıp, workshop’lara katılacaklar. AIFD üyesi global şirketlerin temsilcileri ile temasa geçme ve tecrübelerinden faydalanma şansına sahip olacaklar. Kampı takiben, 19 Nisan'da, BIOEXPO'da TÜSEB himayelerinde gerçekleşecek sempozyumun parçası olarak BIO Startup Demo Day'de sunumlarını yapacaklar. Seçilen beş biyogirişimci, ABD programına katılma hakkına sahip olacak. Seçilen biyogirişimcileri ABD öncesi bir hazırlık süreci daha bekliyor. Programın son aşaması ise, ABD programı. Seçilen biyogirişimcilerle birlikte Philadelphia'da hem dünyanın en büyük biyoteknoloji organizasyonu olan BIO Convention'a ve BIO Entrepreneurship Boot Camp'e katılacağız, hem de küresel şirketler ve yatırımcılarla görüşmeler yapacağız. Biyogirişimciler aynı zamanda küresel inkübasyon merkezleri ve fonlarla ile bir araya gelme fırsatını elde edecek. Bu yıl ek olarak İTÜ'nün Uluslararası Hızlandırma Programı olan Innogate ile ABD'de ortak bir program geliştirerek biyogirişimcilerin küreselleşme sürecine verdiğimiz katkıyı artırıyoruz.


Geçtiğimiz yıl, BIO Convention'ın 25.yılıydı. Birkaç yıl öncesine kadar BIO, büyük şirketlerin ağırlığında gerçekleşen bir organizasyon iken, bu artık değişti. BIO'ya katılan KOBİ'lerin ve startupların sayısı giderek arttı. Startupların CEO'ları BIO'daki panellerde çokça boy göstermeye başladı. BIO'daki birebir görüşmelerde startuplarla büyük şirketlerin işbirliği hızla arttı. BIO'daki panellerin neredeyse dörtte birine girişim sermayesi, startup gibi konular yerleşti. Biyoteknoloji ekosisteminde Türkiye'de hareketlenme olduğunu gösterebilmenin en iyi yollarından biri biyoteknloji startupları. Onlar dünyadaki değişimi en yakından takip eden ve en kolay adapte olan aktörler. Bu nedenle küresel biyoteknoloji ekosisteminde Türkiye'ye dikkati çekmek için startupları öne çıkarmanın son derece faydalı olduğunu düşünüyoruz. Küresel ekosistemin nabzını tutan BIO Convention yöneticileri tarafından da, bunun doğruluğuna ilişkin geri bildirimler almaya devam ediyoruz.


Üç yılda başarı hikayelerinin sayısı giderek arttı ve bu yıl da yenileri eklenecek. Biyogirişimcilerimizden, her geçen gün yeni gelişmeler ve güzel haberler alıyoruz. BIO Startup Program'da 2016'dan bugüne kadar ABD programına katılmaya hak kazananları hatırlayalım:


BIO Startup 2018 Kazananları:


1. Spirohome: Kronik solunum yolu hastalıklarına sahip kişilerin akciğer değerlerini doğru ölçmeleri için bir spirometre ve beraberinde hem cihazın doğru kullanılmasını sağlayan hem de ölçümlerin saklanıp raporlanmasına yarayan mobil uygulama çözümü sunuyor.


2. Geen Biotechnology: Kanser hücrelerinin yok edilmesi için akıllı onkolitik virüsler geliştiriyor.


3. Aksense Medtech Corporation: Hastane enfeksiyonlarının hızlı tanısı için yüksek teknolojili bir tanı cihazı geliştiriyor.


4. Mikro Biyosistemler (BIO 2018 Startup Stadium Startuplarından): Kanda dolaşan kanser hücrelerinin tespiti ve sayımı için mikro akışkan bir platform geliştiriyor.


BIO Startup 2017 Kazananları:


1. Initio Biomedical: İlaç endüstrisine ve araştırmacılara yönelik, 3 boyutlu yazıcılar kullanarak hücrelerin doğal ortamlarını taklit eden mikroçipler üretiyor.


2. RS Research: Hedefli kanser tedavisi için inovatif bir ilaç taşıma platformuna dayanan yeni nesil nano ilaçlar geliştiriyor.


3. GENZ Biyoteknoloji: Meme kanseri için erken teşhis ve hasta takibi sağlayan genetik test üretiyor.


BIO Startup 2016 Kazananları:


1. RF-SENS: Anında ve yerinde, ucuz maliyetli ve güvenilir, kolay kullanıma sahip tek kullanımlık biyoçipler tasarlıyor..


2. Diploid Biyoteknolojik Ürünler: Tarımsal atıkların ve mantar misellerinin biyoteknolojik yöntemlerle kaynaştırılmasıyla mantar temelli izolasyon malzemesi üretimi üzerine çalışıyor.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Bizi Takip Edin
  • ReDis Innovation